Wirus komputerowy

Wirus komputerowy – program komputerowy posiadający zdolność powielania się, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz tożsamość użytkownika komputera. Wirusa komputerowego zalicza się do szkodliwego oprogramowania 

Wirusy przenoszone są przeważnie w zainfekowanych wcześniej plikach (wirusy plikowe) lub w pierwszych sektorach fizycznych (na zerowej ścieżce) dysku twardego (wirusy dyskowe). Proces infekcji polega na odpowiedniej modyfikacji struktury plików lub sektorów . Zainfekowaną ofiarę nazywa się nosicielem, a proces samopowielania replikacją.

Rodzaje szkodliwego oprogramowania

Worms- robak komputerowy

Samoreplikujący się program komputerowy, podobny do wirusa komputerowego.

Główną różnicą między wirusem a robakiem jest to, że, podczas gdy wirus potrzebuje nosiciela – zwykle jakiegoś pliku wykonywalnego, który modyfikuje doczepiając do niego swój kod wykonywalny, to robak jest pod tym względem samodzielny, a rozprzestrzenia się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera poprzez wykorzystanie luk w systemie operacyjnym lub naiwności użytkownika. Oprócz replikacji, robak może pełnić dodatkowe funkcje, takie jak niszczenie plików, wysyłanie poczty (z reguły spam) lub pełnienie roli backdoora lub konia trojańskiego.

Koń trojański

Zwany również trojanem, to oprogramowanie które podszywa się pod ciekawe lub potrzebne dla użytkownika aplikacje. Jednocześnie trojan instaluje elementy niepożądane, między innymi programy szpiegujące, logiczne bomby czy też furtki, dzięki którym niepożądane osoby mogą kontrolować systemem. Konie trojańskie niosą ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Między innymi:

  • kontrola przez backdoora systemu
  • szpiegowanie danych użytkownika
  • zaburzanie pracy programów antywirusowych
  • zmienianie strony startowej przeglądarki WWW
  • prezentowanie reklam
  • kasowanie plików
  • wyłączanie monitora

Ransomware

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które szyfruje informacje na pojedynczych urządzeniach, a nawet w całej sieci. Blokada jest zdejmowana dopiero wówczas, gdy użytkownik zapłaci okup za odzyskanie plików. Czasami, nawet jeśli okup zostanie zapłacony, pliki nie są odszyfrowywane.

Ransomware szybko stało się jednym z najbardziej dochodowych typów złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy zarabiają miliardy dolarów rocznie, a skala zagrożenia gwałtownie rośnie.

Adware

Celem adware (oprogramowania reklamującego) jest wyświetlanie banerów reklamowych (najczęściej banerów graficznych), przekierowywanie wyników wyszukiwania na strony reklam oraz zbieranie informacji o aktywności użytkownika. 

Oprogramowanie adware nie wyrządza szkody na komputerze i nie pokazuje swojej obecności w systemie – nie ma swojej ikony w zasobniku systemowym i nie jest wyświetlane na liście zainstalowanych plików. Programy Adware często nie posiadają procedury dezinstalacji i wykorzystują technologie, które zahaczają o technologię wirusów pomagającą programowi ukradkiem wniknąć do komputera i pozostać niezauważonym.

Skanowanie komputera oraz usuwanie szkodliwego oprogramowania